Gladstone Kart Club hosts Queensland State Championship

Smashing the course record and enjoying some top-flight karting action was on the minds of hundreds of competitors at Round One of the Komatsu Queensland State Titles at South Trees on July 6, 7 and 8.

Hosted by the Gladstone Kart Club, the first round of the state champs kicked off with practice laps with qualifying, heats and finals to run Saturday and Sunday afternoon.

Ranging in age from under 7s to seniors, 231 entries in fourteen classes were received for this round of the state titles, the first to be held in Gladstone for over seven years.

Opening a renewed track, in-and-out grid and extensive earthworks and renovations, Mayor Matt Burnett said the club had made stunning use of a recent grant of $220,000 Works for Queensland grant stretching the funding with in-kind support from many members and local businesspeople.

Safety officer from Gladstone Kart Club Greg Smith said getting the course ready for the state champs in just over six weeks took precision planning,

“To be able to do it in six weeks there was a lot of planning to do,” Greg said.

“We’ve done a very, very good job. We’re so lucky to have some amazing businesses attached to us – Platinum Electrical, Butler Fabrication, Rayment Excavation and Shed Boss support our club members as well, so we stretched the grant money a lot,” he said.

“It’s not just the shed structure that you can see – at the same time because we had to put a new water main in, so at the same time we put underground power and underground fibre optic all the way through so now we have fibre optics from up in the tower down servicing the entire course.”

All the results:

Cadet 12 as they came across the line 🏁🏁
1st Ethan Feather
2nd Jack Wells
3rd Marcos Flack

TAG 125 Restricted Light as they came across the line 🏁🏁
1st Scott Hoffman
2nd Ricky Paroz
3rd William Seccombe

KA3 Senior Light as they came across the line 🏁🏁
1st Declan Matthews
2nd Mitchell Wooler
3rd Sam Battye

Sixth final – KA3 Junior as they came across the line 🏁🏁
1st Jacinta Hoey
2nd Thomas Cooper
3rd Ty Spencer

Fifth final – KA3 Senior Medium as they came across the line 🏁🏁
1st Michael Patrizi
2nd Wayne Ohl
3rd Robert Thorburn

Fourth final – TAG 125 Light as they came across the line 🏁🏁
1st Cian Fothergill
2nd Harrison Hoey
3rd James Litzow

Third final – KA4 Junior Light as they came across the line 🏁🏁
1st Ryan Newton
2nd Blake Lockett
3rd Kurtis Tennant

Second final – TAG 125 Restricted Medium as they came across the line 🏁🏁
1st Dan Beveridge
2nd Rick Jones
3rd Matthew Walker

First final – TAG 125 Heavy as they came across the line 🏁🏁
1st Kris Walton
2nd Gaven Whitmore
3rd Paul Vuichoud